small 1
small 2
10.02.23
Oświadczenie Kongresu Polonii Amerykańskiej w kwestii odszkodowań dla Polski od Niemiec
Poniżej tekst oficjalnego stanowiska KPA: More»

MORE NEWS & EVENTS

The 2022 Polish American Congress Council of National Directors’ Meeting
10.27.2022
The 2022 Polish American Congress (PAC) Council of National Directors’ Meeting was held Oct. 19-20 at the Polish National Alliance (PNA) in Chicago. The PAC meeting was a very successful discussion of current issues affecting Polish-Americans and Poland.
 
Zmarł Frank Milewski
09.07.2022
Frank Milewski, były Prezydent Polish American Congress New York Downstate Division i członek Pulaski Association of Business & Professional Men zmarł w piątek, 2 września w Pennsylvanii.
 

JOIN Polish American Congress

There is an opportunity for every Polish American and Pole living in the United States willing to share of their talents and energy in a united effort to move forward on our goals. JOIN Polish American Congress!WELCOME

SIGN UP for Newsletter

The PAC promotes civic, educational and cultural programs designed to further not only the knowledge of Polish history, language and culture, but to stimulate Polish American involvement and accomplishments.

Thank you for donations

The PAC depends on public donations to continue its work. Your support is vital to ensure the continuing role of the PAC as the voice of Polonia, and America’s top advocacy organization for Poland. Please make your donation today. DONATE

CONTACT


02-22-2022

List Andrzeja Kamińskiego, prezesa KPA - Downstate New York Division

List Andrzeja Kamińskiego, prezesa KPA - Downstate New York Division
Żywię głęboką nadzieję, że mimo panującej wciąż pandemii koronawirusa pozostają Państwo w zdrowiu. Tego życzę, podobnie jak i spokoju oraz wielu sukcesów w 2022 roku.

Prawie każdą grupę etniczną w Stanach Zjednoczonych na arenie ogólnokrajowej reprezentuje odpowiednia organizacja. Dla przykładu Włosi mogą liczyć na National Italian American Foundation, a społeczność żydowska na American Jewish Congress. Przez ostatnie 77 lat naszą społeczność konsolidował z kolei Kongres Polonii Amerykańskiej.

Żadna inna organizacja polonijna nie ma tak bogatej historii, nie cieszy się takim prestiżem i nie ma tak wielu narzędzi niezbędnych do reprezentowania interesów amerykańskiej Polonii oraz kultywowania polskich osiągnięć jak Kongres Polonii Amerykańskiej i to od czasów II wojny światowej do teraz. To KPA umożliwił setkom tysięcy naszych braci z Polski otrzymać azyl i zamieszkać w Stanach Zjednoczonych. Organizacja wspomogła również Polaków po przejściu dwóch wielkich powodzi, przekazując miliony dolarów ludności na odbudowę infrastruktury i dalsze funkcjonowanie. KPA lobbował także na rzecz wejścia Polski do NATO w 1999 roku oraz dołączenia do Unii Europejskiej w 2004 roku. Misja naszej organizacji się nie zmieniła. Dążymy bowiem do zwiększania aktywności Polonii amerykańskiej, by miała jeszcze większy wpływ na życie społeczne w Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem liczba organizacji polonijnych stale maleje. Istnieją uzasadnione obawy, że wkrótce ich działalność może stać się jedynie wspomnieniem. W efekcie polska grupa etniczna w coraz większym zakresie traci swoją tożsamość i zapomina o korzeniach.

Decydenci nie lobbują za realizacją naszych wspólnych interesów. Ponadto, potrzeby amerykańskiej Polonii w poszczególnych dzielnicach wielu miast w USA są pomijane lub odkładane na drugi plan. Musimy to wspólnie zmienić.

Kluczem do osiągnięcia upragnionego celu jest solidarność naszej grupy. Wierzę, że tak jak w latach 80. „Solidarność” skutecznie przeciwstawiła się komunizmowi, tak i my będziemy potrafili się zjednoczyć.

Zmiany są konieczne, ale i możliwe, między innymi dzięki poparciu wyrażonemu Kongresowi Polonii Amerykańskiej. Zwracam się zatem do Państwa z gorącą prośbą o odnowienie swojego członkostwa w KPA. Można to uczynić, odwiedzając stronę internetową naszego oddziału (www.pacdny.org), podając swoje dane, w tym adres poczty elektronicznej e-mail. To pozwoli organizować liczne spotkania, w tym online, pozwalające wspólnie ustalić kierunek naszych działań. Pamiętajmy, że im będzie nas więcej, tym większa będzie siła naszego oddziaływania na otaczającą nas rzeczywistość.

Kłaniam się Państwu nisko, życząc zdrowia, codziennego uśmiechu i wielu wspólnych sukcesów Amerykańskiej Polonii i Polaków.

Andrzej Kamiński, Prezes
Kongres Polonii Amerykańskiej
Oddział Stan Dolny Nowy York